A televíziózás jövője: okostévé, 4K és 3D

Mindenki hallott már róluk, de egyelőre kevesen engedhetik meg maguknak: az okostévék az otthoni szórakozás, kikapcsolódás jövőjét jelentik. De mégis mitől okos egy tévé? És miért hasznos ez nekünk? Néhány trend a televíziók iparágából.

Az utóbbi években sokszor hallhattunk az úgynevezett okos- vagy smart tévékről. Ezek lényege, hogy az internethez való kapcsolódásuk miatt sokkal több lehetőséget biztosítanak, mint a hagyományos készülékek. Nemcsak a szolgáltatónk által kínált csomagból, az abban foglalt csatornákból válogathatunk, hanem kedvenc netes tartalmainkat is egyszerűen elérhetjük: youtube, facebook, twitter, de akár a személyes, saját videók is egyéb tartalmak is élvezhetők a tévé képernyőjén.

Persze mindez számos kérdést is felvet. Például nem biztos, hogy a böngészés könnyű művelet tévén billentyűzet és egér nélkül. Ezt a problémát azonban a legújabb vezérléstechnikai fejlesztések már igyekszenek áthidalni. A tévét ugyanakkor csatlakoztatni kell az internethez. Az okostévék korai szakaszában ez még gyakran UTP kábel segítségével történt, ma már azonban a vezeték nélküli, azaz wifis megoldás kedvelt. Ez nem utolsó sorban arra is jó, hogy a lakásban található többi eszköz (okostelefon, táblagép, számítógép) tartalmait is egyszerűen megjeleníthessük az otthon legnagyobb kijelzőjén.

Na és az oprendszer?

Ilyen szintű technológiához persze már saját, tévére optimalizált operációs rendszer dukál. A fejlesztés ezen a téren is halad: jelenleg az LG az élenjáró e tekintetben webOS 2.0 rendszerével, a Sharp és a Sony leginkább az Androidra támaszkodik, a Panasonic tévéin Firefox fut, míg a Samsung az LG-hez hasonlóan saját fejlesztéssel próbálkozik, mely Tizen névre hallgat.

A pixelek nyomát sem látod

A fenti felsorolásból is látszik, hogy a legfontosabb szereplők a televíziók piacán már erősen nyomják saját okostévéiket. De merre tart ez az iparág? Milyen fejlesztések lehetnek a jövőben? Az egyre nagyobb felbontások terjedése valószínű, legfeljebb a terjedés üteme lehet kérdéses. A jövő mindenképpen az Ultra HD felbontásé. A 4K-nak is hívott 3840x2160 pixeles felbontás széleskörű elterjedéséhez azonban még idő kell, ugyanis szolgáltatások többsége egyelőre nem biztosít ilyen szintű képminőséget.

Szükség van-e 3D-re?

A 3D technológia szintén kihívások elé néz. Feltehetjük a kérdést, hogy mekkora jelentősége van otthon három dimenzióban filmet nézni. A technológia szerelmesei mindenesetre már több megoldás közül is választhatnak. A passzív szemüveges megoldás elterjedtebb, egyszerűbb, hátránya viszont, hogy a felbontás egy részét elveszítjük ezzel a technológiával. Az aktív shutteres megoldás esetében nem kell lemondanunk a magas felbontásról, azonban a szemüvegekhez használt elektronika miatt ezek nehezebbek, és tölteni is kell őket.

Ívelt tévé

Leginkább talán az ívelt képernyők technológiáját szokás megkérdőjelezni mostanában. E megfontolás mögött az rejlik, hogy elvileg akkor kaphatjuk a legélesebb képet, ha minden képpont ugyanakkora távolságra van tőlünk. Persze ez nehezen megvalósítható, ráadásul a leginkább ívelt tévének is 4,2 méter a sugara, vagyis ebből a távolságból, pontosan középről nézve lehet tőlünk a kijelző minden pontja ugyanakkora távolságra. Az ívelt képernyők univerzuma is fejlődik azonban: prototípus szintjén már olyan alapvetően síkképernyős tévé is létezik, melynek egyik gombját megnyomva a távirányítón a képernyő egy meghatározott ívre görbül.

LCD? Plazma? Led? OLED!

Ha pedig már a képernyőnél tartunk, ezen a téren az látszik, hogy a plazmatévék egyre inkább visszaszorulnak, és a LED-es megvilágítású képernyők nyernek egyre inkább teret. Ezen túlmenően pedig az OLED technológiáról hallani egyre többet. Ennek előnyei a gyakorlatilag végtelen kontrasztarány, az igazi mélyfeketék, a minden korábbinál alacsonyabb fogyasztás és a rendkívül vékony kialakítás. Annak ellenére, hogy ez a technológia minderre lehetőséget biztosít, még nem uralja a piacot, mivel rendkívül drága. Viszont ez is remekül előrevetíti, hogy mit várhatunk a jövő televíziós technikáitól.

Ha kedvet kaptál a tévévásárláshoz, nézz szét a Televízió, tévé kategóriában, vagy böngéssz az Auchan akciós kínálatában!

 

Hasznos volt a cikkünk?

Olvastad hasonló témáink?