Minden, amit a Windows 10-ről tudni érdemes

Mikortól lesz elérhető? Ingyenes lesz, vagy fizetős? Kinek jár ingyen, kinek nem? Melyik verzióról melyikre lehet majd frissíteni? Mi lesz új és mi tűnik el, illetve mi tér vissza az új rendszerbe? Ezek és hasonló kérdések sokasága foglalkoztatja a Windows utolsó, 10-es kiadásával kapcsolatban a felhasználókat nap, mint nap. Most összeszedtük a lehető legfontosabb kérdéseket és a Microsoft legfrissebb álláspontját alapul véve megválaszoljuk őket.

Mikor jelenik meg?

A szoftver július 29-től lesz elérhető PC-kre, laptopokra és tabletekre. Az okostelefonokra való megjelenés időpontja egyelőre még nem ismert.

Mit jelent az az ikon, ami megjelent a tálcámon?

Ez a bizonyos ikon kizárólag a legális Windows 7-et és 8-at használók tálcáin jelent meg, és arra szolgál, hogy rákattintva feliratkozhassunk a Windows 10 automatikus letöltésére. Csupán egy előregisztrációs folyamatot lehet elvégezni vele, melynek során beleegyezünk, hogy a számítógépünk még július 29-e előtt letölti a merevlemezünkre az új operációs rendszert egy 3-4 gigabájtos telepítőfájl formájában.

Mire lesz szükségem a Windows 10-re való váltáshoz?

Windows 7 használata esetén Service Pack 1-re, Windows 8 felhasználóknak pedig a 8.1-es verzióra való frissítés a feltétele a Windows 10-re való jogosultságnak. Egyébként a rendszerbeállításaink, szoftvereink, fájljaink és alkalmazásaink is megmaradnak, sőt a Windows 10 előregisztrációját végző segédprogram az új rendszerrel nem kompatibilis szoftverekről is listát készít. Azonban ha valaki teljesen szűz Windows 10-et szeretne használni, annak is előbb az aktuális rendszerre kell feltelepíteni az újat, hogy aztán egy teljes újratelepítéssel válhasson lehetővé a nulláról indulás.

Melyik verzió lesz ingyenes és kinek?

Amennyiben legális Windows 7 vagy 8 van a gépünkön, a feljebb már említett telepítőfájl a letöltés napjától számítva 1 éven át - tetszőleges időpontban - teljesen ingyen installálható lesz.

Azonban ha például Windows Vistát vagy XP-t használunk, akkor bizony pénzért kell megvásárolnunk a rendszert, beleértve a vállalati kiadásokat is. A Microsoft ráadásul a korábbi, kissé kétértelműnek tűnő kijelentéseit visszavonva most már biztosnak tűnően állítja, hogy ez sehogyan sem kerülhető ki, vagyis XP és Vista felhasználóként még a Windows Insider Programba való regisztrálással sem kapjuk meg a teljes Windows 10-et.

Melyik verzióról melyik verzióra tudok majd frissíteni?

A Windows 7 Starter, Home Basic, illetve Home Premium rendszert használók a Windows 10 Home verzióra, míg a Professional és az Ultimate típust használók értelemszerűen a Pro verzióra tudnak frissíteni.

A Windows 8.1-ről Windows 10 Home-ra tudjuk upgrade-elni rendszerünket, míg a 8.1 Pro, Pro Student és WMC verzióról a 10 saját, Pro elnevezésű kiadására van lehetőségünk átállni. Az okostelefonok esetében a Windows Phone 8.1 a Windows 10 Mobile-ra cserélhető.

Mi van akkor, ha nem jogtiszta Windowst használok?

Nem akadály, ha feltört Windows fut a gépünkön, a kalózverzió ugyanúgy frissül a 10-es verzióra, ettől azonban még az új rendszerünk is illegális marad. Egy bosszantó vízjel fog folyamatosan értesíteni minket, hogy rendszerünk nem eredeti, nem lesz érvényes rá a garancia, és a hivatalos terméktámogatás, illetve nem lesznek elérhetőek a további speciális változatok sem.



Mi szűnik meg, mi marad és mi tér vissza a Windows 10-ben?

Jó hír, hogy a Windows 10-ben végre visszakapjuk a nagyon hiányolt Start menüt, egy modern, megújult formában. Eltűnik viszont az önmaga paródiájává vált Internet Explorer, de jön helyette egy teljesen új böngésző: a Microsoft Edge. De további újítás például a Continuum, melynek segítségével Windows 10 rendszerű mobiltelefonunkat egy külső kijelzőre kötve asztali számítógéppé változtathatjuk. Ezen túl a Windows 10 képes lesz minden adatunkat felhőbe menteni, díjmentesen persze csak limitált tárhelyet használhatunk fel. 

Negatívum lehet, hogy a Windows 10 dekóder híján DVD-lejátszásra már nem lesz képes, de egy VLC feltelepítésével ez a probléma természetesen könnyen megoldódik majd. Nem lesz továbbá a rendszer része a Windows Media Center, de a játékok terén is változást tapasztalhatunk: az aknakereső és a pasziánsz csak utólag lesz letölthető, alkalmazás formájában, helyettük a Candy Crush Saga fogad majd minket beépített játékként.

Milyen gépigénye lesz a Windows 10-nek?

Megnyugodhatunk, hiszen az új operációs rendszer miatt nem kell majd számítógépet cserélnünk, vagy friss alkatrészeket beújítanunk. Minden, amire szükségünk van, az egy legalább 1 Ghz-es processzor, 1-2 GB memória, minimum 16-20 GB szabad hely a merevlemezen, illetve egy legalább 1024x600 pixeles kijelző. Az új rendszert egy modern PC-re már nagyjából húsz perc alatt feltelepíthetjük, öregebbek gépek esetén ez közel 1 óráig is eltarthat.

Hasznos volt a cikkünk?

Olvastad hasonló témáink?