Itt a lista: ennyit kereshetsz az Airbnb-vel Itt a lista: ennyit kereshetsz az Airbnb-vel

Egy kisebb lakással is százezreket kereshetsz havonta. Egy nagyobbal pedig akár milliós lehet a nagyságrend. Léngyegében ez áll az Airbnb-s lakáskiadási láz mögött. Ha egy budapesti lakást kiadsz turistáknak, egy hét alatt kereshetsz annyit, mint amennyit albérlők fizetnének egy hónapra. Még úgy is, hogy Budapest egyáltalán nem tartozik a drágább helyszínek közé. Talán több munkával jár, adózni is kell utána, de mindenképp megéri.

Mi is az az Airbnb?

Az Airbnb egy olyan internetes oldal, ahol saját lakásodat hirdetheted meg kiadásra elsősorban turistáknak vagy átmeneti időszakra érkező vendégeknek. Vagyis minihotelt, panziót csinálhatsz saját ingatlanodból. Ha pedig utazni volna kedvünk, mi magunk is számos ilyen lehetőséggel találkozunk az Airbnb-n világszerte.

Több helyen is megírták már, hogy a budapesti albérletárak horribilis magasságokba emelkedéséhez az Airbnb is hozzájárult. Sokkal jobban megéri ugyanis rövidebb időszakra érkező turistáknak kiadni lakást, házat, szobát, mint hosszú távra albérlőknek. Ennek felismerése miatt az albérletpiacon igen alacsony a kínálat.

Na de mennyi az annyi?

Ha csak a budapesti árakat nézzük, egy két átlagos lakás kiadása két személy számára 99 057 forintot hozhat a lakást kiadó konyhájára egy hét alatt. Vagyis az Airbnb által egy hét alatt lehet akkora (vagy akár nagyobb) bevételre szert tenni, mint amennyit egy havi albérleti díj formájában kapnánk.

Budapesti Airbnb-lakás egy kis retróval fűszerezve. Kép forrása: Airbnb

A valódi árat persze mi szabhatjuk meg, és sok mindentől függ: számít a lakás pontos elhelyezkedése, felszereltsége, állapota, a kiegészítő szolgáltatások stb. Akárcsak egy albérletnél.

Ha egy teljes hónapon keresztül kiadjuk ezt a lakást, 424 529 forintot kereshetünk.

Persze ez bruttó összeg, ha legálisan szeretnénk airbnb-zni, ez adóköteles jövedelemnek számít, a vendégek fogadásával, a lakás fenntartásával pedig lehetnek még további költségek is (bevásárlás, takarítás stb.).

Szóval ezért a pénzért alaposan meg is kell dolgozni: kommunikálni kell a vendégekkel (minimum angolul), fogadni őket, kis útmutatót adni nekik, ráadásul egy hónap alatt ezt többször is. Az elérhető bevétel attól is függ, hogy mennyire vagy jó házigazda. Az Airbnb-n foglalók szeretik elolvasni a korábbi vendégek véleményét.

Olyan kb. 100 négyzetméteres lakásról is hallottunk már Budapest belvárosában, amely a jól menő nyári hónapokban akár bruttó 1,3 millió forintot is termelt az Airbnb-nek köszönhetően. Mindezt úgy, hogy a magyar főváros az egyik legolcsóbb városnak számít.

Európában olcsónak számítunk

Európai összehasonlításban ugyanis London, Amszerdam, Koppenhága vagy Párizs jóval drágábbnak számítanak. Az grafikonon jelzett árakat az Airbnb javaslataiból gyűjtöttük úgy, hogy a lakáskiadós oldalon kiválasztottuk, hogy két személy számára adnánk ki lakásunkat a felsorolt városokban egy hónapra.

Túl nagy meglepetéseket nem mutat a lista, Budapestet csak Bukarest előzi meg, Prága is drágább úticélnak számít a magyar fővárosnál. A leggazdagabb, Nyugat- vagy Észak-Európához tartozó városok az airbnb-s listán is a legdrágábbnak számítanak.

Ha Barcelonába utaznánk, el tudnánk viselni egy ilyen szállást. Kép forrása: Airbnb

Az árak összehasonlítása mellett érdemes megnézni a kínálat oldalt is: Párizsban már több mint 45 ezer lakás várja a vendégeket, ezzel a francia főváros kiemelkedik az európai mezőnyből. Londonban több mint 30 ezer lakás hirdeti magát az Airbnb-n, míg Budapest esetében ez a szám picivel 5000 alatt marad.

London drágább, mint New York

Ha a kitekintésben Európán túlra is kacsintunk, találunk még néhány nagyon drága várost, főleg az Egyesült Államokban. New Yorkban csaknem félmillió forintba kerül egy pár számára egy átlagos airbnb-s hónap, San Franciscóban ez 450 ezer, szóval Londonnál egyik hely sem drágább.

Sydney-ben is 300 ezer fölötti összeggel számolhatunk, míg Toronto vagy Los Angeles az előzőekhez képest már 200 ezer fölötti összegből is kihozható. Tokyo és Rio de Janeiro ezek alapján már egész pénztárcabarát, míg Új-Delhi és Bangkok talán már egy átlagos budapesti albérletnél is olcsóbb.

És mi a helyzet itthon?

Airbnb-n itthon egyre többen hirdetnek, nemcsak budapestiek, hanem vidéken is jó pár szálláslehetőséget találni már.

Ráadásul az Airbnb szerint többet kereshetünk egy lakás kiadásával Sopronban, mint Budapesten.

Sopronban egy ilyen szállás? Kép forrása: Airbnb

Hogy mi lehet ennek az oka? Talán az, hogy Sopronból egyre többen járnak át dolgozni Ausztriába, így aki ott keres szállást, valószínűleg jóval magasabb lakhatási költséget is megengedhet magának.

Egy kétszobás lakás egyhavi airbnb-s kiadásával bármelyik vidéki városban százezreket kereshetünk: Pécs, Szentendre, Debrecen és Tihany 300 ezer forint fölött van az oldal szerint, és van jó pár 200 ezer fölötti város is.

A végére pedig még egy érdekesség:

Az Airbnb szerint kevesebb bevételre számíthatunk lakáskiadásból Szegeden, mint Felcsúton.

Ehhez nem is fűznénk kommentárt. Az azonban biztos, hogy ha valakinek kiadó lakása van, emellé pedig társul némi extra szabadidő és vállalkozási kedv, az Airbnb-t mindenképpen érdemes számításba venni.

 

Hasznos volt a cikkünk?

Olvastad hasonló témáink?

Fűtési szezon a Praktikerrel

Fűtési szezon a Praktikerrel

Akár a régi fűtőberendezésed cserélnéd korszerűbbre, vagy egy új megoldást keresel, a Praktiker webshopjában biztosan megtalálod a tökéletes fűtőtestet.

Stílusos és kényelmes otthon a Praktikertől

Stílusos és kényelmes otthon a Praktikertől

A Praktiker segítségedre lesz álmaid otthonának megteremtésében!

Őszi kertgondozás a Praktikerrel

Őszi kertgondozás a Praktikerrel

Akár teljesen új kertet álmodsz meg, vagy csak felfrissítenéd a szeretett zöld területed, a Praktiker webshopjában minden elemet megtalálsz, amire csak szükséged lehet.