A mindennapok szemüvegkészítői jellemzők

E kötet olvasóját különös érzés töltheti el, amikor Lengyel András sajtótörténeti írásaival találkozik: akadt korszak, melynek sajtóvitái irodalomtörténeti jelentőséget nyertek? Pedig bizony volt ilyen kor. Cholnoky Viktor, Hatvany Lajos, Kosztolányi, Móra Ferenc és a magyar eszmetörténetben komoly szerepet kapó, kiváló heti- és napilapok problémáinak, törekvéseinek elemzéseit; a korokat és szerzőket jellemző esettanulmányokat látva csak ámulhatunk: mennyi szellemi érték, a társadalmi folyamatok milyen gazdag, árnyalt megjelenése tette színessé egykor a magyar lapokat is.
Lengyel András elmélyült, alapos, problémaérzékeny írásai akkor is lebilincselőek, ha olvasójuk nem járatos az adott lap vagy szerző működésének részleteiben: a részletek az egészre utalnak. Még akkor is, ha tudjuk: a sajtószabadság minden korban viszonylagos volt, hiszen - a cenzúra alkonyával - ha nem szenvedett is közvetlen ellenőrzéstől, de a lapok tulajdonosai, főszerkesztői, politikai háttere sokban megkötötte vagy éppen vezette a szerzők tollát. De ez a világ hagyott teret a szellemnek, amelyik ki tudta vívni a maga szabadságát, az egyes alkotók megtalálhatták a maguk alkalmas fórumát. Így a sajtó működésének egésze, a lapok együttese mégis hűségesen le tudta fedni a társadalmi és politikai elképzelések teljes színképét.
A kötet tanulmányai ebbe a közegbe nyújtanak betekintést, közvetve talán megmutatva valamit abból is, hogy mekkora különbség van a sajtószabadság és a médiaszabadság között...