A pozitív pszichológia világa jellemzők

A pszichológia napos oldala
"Minden pozitív pszichológiai írás növeli az olvasó jóllétét... és segít abban, hogy pozitív életet éljünk" - mondja Seligman, a mozgalom egyik alapítója. A pozitív pszichológia az új évezred tudománya. Olyan szemléletet képvisel és olyan témákat és élményeket hoz fókuszba, amelyek iránt az emberek évezredek óta fogékonyak, amelyek megismerésére és megértésére kiéhezettek. (pl. Mi a boldogság titka? Mi a bölcsesség titka? Miért érdemes élni?)
A lélektan sokáig halogatta ezeknek az emberi lényeghez tartozó, az emberek mindennapjait átszövő pszichológiai jelenségeknek tudományos eszközökkel történő vizsgálatát. A pozitív pszichológia azonos figyelmet követel élményvilágunk pozitív és negatív oldalainak. Az ember pozitív oldalának a tanulmányozása a kötet tanulmányai szerint nem luxus. Új célokat állít előtérbe, s ezzel azt hirdeti, hogy tudományunk az emberi létezés és élményvilág teljes spektrumára tekintő figyelemmel végezze feladatát.
A tematikus kötet ezt az új, gazdag képet mutatja be, az elméleti és történeti értelmezésektől kezdve az élményvilág biológiai meghatározottságáig, az érzelemkutatás pozitív fordulatán keresztül az iskolai és munkahelyi pozitív élmények elemzéséig. A pozitív pszichológia eredményei, az erősségek leltárának kidolgozása, a pozitív érzelmek elméletének megalkotása, a mentális egészség tünettanának és kétdimenziós modelljének kimunkálása, az élményfokozó stratégiák azonosítása mind bizonyítják elméleti és gyakorlati fontosságát.