Gazdaságpolitikai döntések válságos időkben jellemzők

"Uraim, hogyhogy nem látták, hogy jön a krízis?!" -Erzsébet királynő fakadt így ki a gazdasági válság mélypontján. A tekintélyes közgazdászok erre azt is mondhatták volna: csupa okos és ésszerűen eljáró ember együttesen nagy esztelenséget csinált.
Mi is feltehetjük azonban a királynői kérdést: miért nem lehetett előre látni, hogy ismét adósságörvénybe kerülhet a magyar állam? Hogy családok és vállalatok túlzott adósságterhet vesznek a nyakukba, amiből jó nem sülhet ki?!
A krízis miatt okkal támad fel az érdeklődés olyan ügyek iránt, amelyek nyugodtabb időkben keveseket foglalkoztatnak. Miként hoznak gazdasági döntéseket a kormányok, a bankok, az iparvállalatok, a családok? Hogyan sodródik egy gazdaság a veszélyzónába? Hogyan viselkednek a gazdaság és a társadalom szereplői a zord időkben? Miként hat a politika a gazdasági életre, és hogyan hat vissza a gazdaság a politikai döntéshozatalra? Mik a jó döntéshozatal jellemzői, és ha ezeket ismerjük, miért születnek késedelmes vagy hatástalan döntések?