Széchenyi emlékezete jellemzők

Érdekes és tanulságos betekintést nyújtanak hazánk történelmébe a híres Széchenyi-lakomákon elhangzott emlékbeszédek. Széchenyi István végrendeletében 200 aranyat hagyott egy serleg készíttetésére, amelyet minden évben a Nemzeti Kaszinóban megrendezett ünnepségen kellett kiüríteni az államférfi emlékezetére. A ceremónia során minden évben a politikai és szellemi élet egy-egy vezető személyisége mondott beszédet, méltatva Széchenyi érdemeit, és számba véve az ő szellemében aktuálisnak vélt feladatokat.
Összesen hetvenkilenc szónoklat maradt ránk az 1864 és 1944 közti időszakból, s a szónokok névsorát látva azonnal érthetővé válik, miért alkot sajátos korrajzot e beszédek gyűjteménye, amelyben olyan neves közszereplők gondolatait olvashatjuk, mint Jókai Mór, Wekerle Sándor vagy Zichy Géza.
A kötet az MTA támogatásával az Akadémiai Kiadó és a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia közös gondozásában készült, különleges illusztrációit pedig a Magyar Nemzeti Múzeum bocsátotta rendelkezésre.