A napszemüveg egyrészt fontos kelléke a nyárnak, másrészt lehet egészségügyi oka annak, hogy hordjuk, vagy egyszerűen csak mint dekorációs kellék van jelen mindennapi életünkben. Azonban a díszítő jellegén túlmutatóan van néhány fontos paraméter, amire érdemes odafigyelni, ha minőségi, jó napszemüveget szeretnénk vásárolni.

Védelem

A napszemüvegen érdemes megnézni az UV-szűrés mértékét, konkrét százalékadattal. A jó napszemüveg 100%-os UV-védelmet biztosít.

A CE-jelzés (európai szabvány alapján) 0-4 közötti érték közé esik. Átlagos napsugárzás esetén a 3-as jelzésű napszemüveg tökéletesen megfelelő, viszont olyan helyen, ahol erősen ér a napsugárzás (tengerparton, hegyekben), már ajánlatosabb a 4-es értékű napszemüveg választása.

A jó napszemüveg lencséjében polar-szűrő is van, ami szétválasztja a káros sugarakat az ártalmatlanoktól.

Ezzel szemben a lencse színe szorosan nem függ össze a védelemmel. Ha a fenti tényezőknek megfelel a vásárolni kívánt napszemüveg, akkor már nem lehet rossz a választás. Amiben befolyásolja, hogy annál sötétebb lencsét érdemes választani, minél erősebb napfénynek van kitéve a szemünk. Maga a lencseszín azonban ízlés dolga. A zöld biztosítja a legjobb színlátást, a barnával kontrasztosabban lehet látni, a sárga nagyon jó képélességet biztosít, a kék pedig optimálisan ellensúlyozza a havas táj vakító fehérjének hatását. A szürkére, barnára vagy zöldre színezett üvegek a legmegfelelőbbek.

Méret, forma

Fontos, hogy a szemüveg jól illeszkedjen az arcformához. Minél nagyobb maga a lencse és a keret, annál nagyobb védelmet nyújt. Magával a formával azonban később foglalkozzunk, mint azzal, hogy megfelel-e a szemüveg a fenti kritériumoknak. Ha a próba során a napszemüveg nyomja valamelyik arcrészünket, egy szakember pontosan be tudja állítani, hogy megfelelő legyen.

Kerek archoz ne vegyünk olyan szemüveget, mely hangsúlyozza ezt a formát, hanem korrigáljuk azzal, hogy nyújtott szemüveget választunk. A szögletes arcot se tegyük még inkább azzá geometrikus ormákkal, hanem lágyítsuk azt ovális kerettel. A téglalap-alakú arcot szintén az ovális forma hosszíthatja, ovális archoz pedig mindenféle forma hordható. Persze mi magunk szabunk keretet a keretnek és olyat válasszunk, ami tetszik.

Dioptriás napszemüveg

Azok, akik mindennapjaikban is szemüveget viselnek, s nyáron is szükségét érzik a napszemüvegnek, mindenképp készíttessenek dioptriás napszemüveget. Bár ezeknek hátránya, hogy nem csiszolhatók akármilyen keretbe, így nincs akkora választék, viszont cserébe olyan színárnyalatú lencsét választhatunk, amilyet csak akarunk.

Ismert még az ún. csiptetős napszemüveg is, amit egyszerűen a szemüvegünkre felcsíptetve tudunk hordani.

Aki kontaktlencsét hord, azoknak általában már rendelkezik UV-szűrővel a lencse, ám ha napszemüvegre van szüksége, akkor nyugodtan válogasson azokból, amiket a jól látó társaiknak kínálnak.

Ár

Az ár és az UV-védelem nem feltétlenül függ össze egymással. Olykor már az olcsóbb szemüvegek is biztosítanak 100%-os védelmet, a drágább napszemüvegek esetében sokszor a márkáért kell többet fizetni. Viszont ezzel szemben vannak olyan olcsó napszemüvegek is, amik eleinte jó UV-szűrő képességgel rendelkeznek, de a használat során elvesztik ezt a tulajdonságukat.

Hol vegyük?

Az optika lehet az erre legalkalmasabb hely, hiszen itt kaphatunk szakszerű ellátást, s valóban azt a napszemüveget, amire szükségünk van. Egészen biztosan meggyőződhetünk a kellő védelemről, illetve odafigyelnek arra is, ha esetleg kontaktlencsét vagy szemüveget hordunk. Nem mellesleg pedig ha javításra szorul a darab, itt egész biztosan megjavítják, alkatrészt cserélnek benne.

Összegezve: az a jó napszemüveg, ami 100%-os UV-védelmet biztosít, rendelkezik polárszűrővel, minél sötétebb a lencséje, de nem korlátozza az élességet és a színlátást. Viselésekor a napsugarak miatt ne kelljen hunyorítanunk, mérete pedig az arcformánkhoz illő legyen, hogy ne jussanak be a napsugarak, ezáltal a káros sugarak a szembe.