A megfelelő síruházat kiválasztása fontos ahhoz, hogy kényelmes körülmények között tudjuk ezt a téli sportot űzni. Mivel téli sportról van szó, így érdemes jóval a szezon előtt, vagy a szezon után beszerezni a felszerelést. Igaz, hogy ilyenkor valamivel kisebb a választék, de lényegesen olcsóbban juthatunk hozzá a jó darabokhoz, mint a síelés szezonjában.

Alapvetően kétféle síruházatot választhatunk: vagy külön vesszük föl a kabátot és a nadrágot, vagy az ún. overallt, vagyis kezeslábast, egyberuhát preferáljuk.

Különálló

A különálló síruházat kabátból és nadrágból áll. Ilyenkor tudjuk megvalósítani igazán jól a réteges öltözködést.

A téli sportot űzőknek nagyon fontos, hogy a ruházat ne csak kényelmes, hanem olyan viselet is legyen, ami nem ereszti át a vizet, de nem is fülled be sportolás közben. Az átlagos kabátok vízállósága 5000 mm, ezalatt azért nem célszerű venni, mert az valószínűleg nem jól viseli majd az időjárás viszontagságait. A jó kabátok szellőzővel ellátottak.

Kabától kétféle közül választhatunk. A feles, ami csak a derekunkig ér azért nem javasolt, mert nem védi igazán a vesénket, a hó is könnyebben bejut. Ennél jobb a háromnegyedes kabát, mert az majdnem a térdünkig ér, összehúzhatjuk és így kevésbé esélyes a hó bejutása, valamint felül szabadabb mozgásteret kapunk.

A sínadrágnál figyeljünk oda arra, hogy az a jó nadrág, amelyiknek a bokarészénél megerősítő rész található, hogy védelmet nyújtson a síléc éle ellen. A nadrág vízállósága és lélegzőképessége is fontos. A legelterjedtebbek az anorák, gyöngyvászon, vagy dakron nadrágok. Ideális esetben itt is megtalálható a zipzár, vagy a patent a lábszáron.

Overall

Az overall hátránya, hogy ha úgy adódik a helyzet, nagyon nehézkes megválni tőle – gondoljunk csak arra, hogyha a síelés közben beülünk valahova, ahol sokkal melegebb van, nehéz kivackolni magunkat belőle. Hatalmas előnye, hogy a jó kezeslábasba esélye sincs bejutni a hónak.

Öltözet rétegek

A síruházat fő tulajdonságai: meleg, vízálló, lélegzőképes, kényelmes, könnyen tudunk mozogni benne. A ruházat maga több rétegből tevődik össze, érdemes mindegyikre külön gondot fordítani és minél jobban összeválogatni ruhadarabjainkat. Az első réteg az, ami síelés közben majd közvetlenül a testünkkel érintkezik. Mindenképpen technikai aláöltözetet érdemes választani, mert azok anyagösszetételüknek és speciális szövésüknek köszönhetően az izzadtságot elvezetik és kellőképpen jól szellőznek. Ne válasszunk pamut felsőt aláöltözetnek. A pamut magába szívja a nedvességet, ezért nehezebben szárad és könnyebben meg lehet benne fázni. A legfontosabb tulajdonság a megfelelő nedvszívás, mivel ezek a ruhadarabok érintkeznek közvetlenül a bőrfelülettel, de ennek ellenére nem javasolt pamut ruházatot válaszani. Legalulra speciális szintetikus alsóruházat való, kifejezetten bőrbarát, és egyetlen feladata, hogy a rákerülő nedvességet azonnal kitaszítsa magából.

A második réteg az ún. melegítő réteg. A legjobb választás a polár pulóver, mert kényelmes viselet és ez melegít a legjobban. A pulóverek lényege azonban egy: melegek legyenek, nedvszívók és tudjon mellette lélegezni a bőr. Ha különböző vastagságú polár-pulóvereket vásárolunk, azzal könnyen tudjuk szabályozni, hogy milyen időben melyiket vegyünk fel. Fontos, hogy a pulóvereknek magas nyaka legyen.

Az utolsó, a külső réteg a kabáté. A kabát belsejében található - esetenként levehető - hófogó, valamint a kapucni, mely legtöbbször állítható méretű és sok esetben el is távolítható a kabátról. Nagyon hasznos, ha egy síkabáton több külső és belső zseb is van, sőt egyes kabátok ujján a síbérletnek is kialakítanak egy külön kis bújtatót.A külső réteg feladata alapvetően a széltől és nedvességtől való védelem, nem a hőszigetelés.

Síbakancs

A síelésnél a megfelelő öltözet kiválasztásán kívül hasonlóan fontos a megfelelő síbakancs vásárlása. A megfelelő síbakancs kiválasztásánál alapvető szempont a megfelelő méret, keménység, a láb biztos tartása, valamint a jó hőszigetelés. A megfelelő méretet csak becsatolt állapotban választhatjuk ki, vagyis próbáljuk föl különböző beállításokkal a cipőt, lehetőleg vastag sízoknival. Fontos, hogy tartson a cipő, de semmiképp se szorítson. Figyeljünk rá, hogy a sarok és a lábujjak mozogni tudjanak, ne legyenek elszorítva. A lábszárat szorító csatokat úgy kell beállítani, hogy azok maximálisan fogjanak, de ne szorítsák el az egész lábfej vérellátását.

A cipő keménységi is fontos tulajdonság, amit a keménységi index ad meg. A kezdő síelő egyensúlyozásához is fontos a mozgékonyság, de a technikánk fejlődésével egyre szorosabb, keményebb cipőt fogunk igényelni, mivel a sebesség és stílusunk "keményedésével" cipőnknek minden apró mozdulatunkat közvetítenie kell a lécek felé. Kezdőszinten nem kell ennek lennie a fő szempontnak, ilyenkor még inkább a komfortosságra érdemes odafigyelni.

Vannak sokcsatos, hátranyíló és négycsatos cipők is. A négycsatosak előnye a precizitás, vagyis könnyű pontosan beállítani, szabályozni a szorítást.

Kiegészítők

Az a jó sízokni, amelyik a sípcsontnál és a saroknál rugalmas betéttel meg van erősítve, a biztonság érdekében, kevésbé bordázott, szára sima. A térdzokni is hasznos lehet, mivel így egészen biztos nem fog becsúszni a cipő szárába.

A kesztyűknél a kabáthoz hasonló anyagot javasoljuk, a legfontosabb itt is a vízállóság, hogy ne ázzon át síelés közben. Szempont lehet a vásárlás során, hogy a síbot markolatát kellő biztonsággal tudjuk benne fogni. Fontos továbbá, hogy a tépőzárak vagy behúzók kesztyűben is kezelhetők legyenek. A jó kesztyű készülhet bőrből, valamint a síruháknál említett anyagokból, viszont miden anyagnak erősítve kell lennie. A legjobb anyag erre a már sok helyen jól bevált kevlar, amely ha nem is teljesen kopásálló, de sokáig óvja kesztyűnket a sérüléstől.

A síszemüveg felpróbálásánál arra figyeljünk, hogy jól fedjen, jól lássunk vele, elegendő látóterünk legyen, ne legyen túl szoros, ne párásodjon és jól szűrje a fényt. Aki a mindennapokban is szemüveget visel, figyeljen rá, hogy olyan síszemüveget válasszon, amit optikai szemüveggel együtt is lehet viselni. A polikarbonát lencsék nem törnek, viszont fénytörési tulajdonságuk közeli az üvegéhez. A másik, profi lencseanyag az ásványüveg., ami nagyon kemény, gyakorlatilag törhetetlen és karcálló. Egy hátránya van: az ára.