Falufűtőmű jellemzők

A szerző könyvével azt a célt kívánja szolgálni, hogy elősegítse a hazai megújuló energiatermelés, hasznosítás térnyerését, mégpedig egy eddig elhanyagolt területen, a falufűtőművek, a vegyes hasznú kiserőművek terén. Ez egy új, életszemléletbeli, életmódbeli, energetikai és vidékfejlesztési paradigmát jelent, amelynek lényege, hogy a nagy energiatermelő és -ellátó rendszerek helyett létrejönnek a helyi igényeket kiszolgáló, túlnyomórészt helyben található erőforrásokat hasznosító, sokpólusú, egyenként kis kapacitású, ám együtt nagy hatóerejű megújulóenergia-termelő, szállító, elosztó és fogyasztó rendszerek.
Hazánk számos gondja-feladata között kiemelkedő jelentősége van a leszakadt társadalmi csoportok, a szegények és a többszörös hátránnyal sújtott térségek felemelésének. A megújuló energia helyi termelése és (főként) helyi hasznosítása alapvető szerepet kaphat a tartós foglalkoztatás révén a (mély)szegénység csökkentésében. E két feladatkör, a helyi energiaellátás önerőből történő megoldása, valamint a munkanélküliek foglalkoztatása és a hátrányos helyzetűek felzárkóztatása csaknem minden helyi önkormányzat gondja.
A kötet szerzője közel három évtizede foglalkozik a megújuló energiatermelés, -hasznosítás, a regionális gazdaság és a vidékfejlesztés kutatatásával. Kötetében így gazdag tapasztalataira támaszkodva veszi sorra az önkormányzatok számára szóba jövő megújulóenergia-modelleket és gazdasági számításokkal támasztja alá azok létjogosultságát. A kötet bemutat több olyan, már megvalósult, működő külföldi és hazai helyi energiaellátó rendszert is, amelyek példát adhatnak a helyi önkormányzatoknak elképzeléseik megvalósításában.