A jó sícipő kiválasztása fontos feladat. Nem csak érzelmi és anyagi szempont alapján kell választani, hanem nagyon fontos, hogy szakmailag is a megfelelőt találjuk meg. Nagyon fontos, hogy jól illeszkedjen a lábra, mert különben hamar megérezzük majd ennek a sportágnak a hátrányait.

A sícipő feladata alapvetően a mozdulat vagy az utasítás minél precízebb és minél gyorsabb közvetítése a síléc felé, valamint az, hogy a bokánkat és egész lábfejünket tartsa.

Méret

Mint minden cipőnél, itt is nagyon fontos a helyes méret megtalálása. A megfelelő hosszúságról, méretről ezért úgy lehet legjobban meggyőződni, hogy ki kell venni a belső héjat, bele kell bújni és a sarkat hátracsúsztatni. A leghosszabb lábujj előtt annyi helynek kell maradnia, hogy a bélést az orrvarrásnál össze lehessen csippenteni két ujjal anélkül, hogy a lábujj közötte lenne. A próbát természetesen érdemes abban vagy olyan sízokniban elvégezni, amilyet majd a síelés során is viselni fogunk.

A megfelelő méretű bélés visszahelyezése után fel kell próbálni az egész sícipőt, becsatolt állapotban. A lábujjak nem érhetnek hozzá a béléshez elöl, a lábujjaknak mozogniuk kell, a sarkaknak pedig a helyükre kell kerülni (minimális pár milliméteres emelkedés lehetséges).

A sícipőnél figyelni kell nem csak a hosszúságra, hanem a szélességre, ugyanis a különböző lábfejek különböző szélességűek. Fontos, hogy a cipő ne nyomja a lábat oldalirányban.

A próba során legalább fél órát érdemes eltölteni a cipőben, hogy biztosak legyünk benne: nem szorít sehol, nem vág, szabadon mozognak a lábujjak, a bokát tartja és nem lötyög a cipőben a lábunk.

Ne válasszunk nagyobb cipőt csak a kényelem miatt, mivel ez nem tudja megfelelően tartani a bokát és könnyen balesethez vezethet.

Keménység

Az, hogy milyen a sítudásunk, testsúlyunk és hogy mire szeretnénk használni, meghatározza, hogy milyen keménységű cipőt választunk. Könnyű súlyhoz és kezdőknek jellemzően a puhább cipők jók. Haladóknak és dinamikusan mozgóknak flex indexű cipő javasolt. Nehéz testtömeghez pedig inkább a kemény cipők javasoltak, akkor is, ha kezdő az illető.

Attól függően is mérlegelni kell, hogy hol szeretnénk felhasználni. A pályára szánt cipők merevebbek, a pályán kívüli cipők (freestyle, freeride) pedig rugalmasabbak. A versenycipőkre a keménység és a merevség jellemző.

A flex-index alatt a cipő tartásának és rugalmasságának mértéke. Egy nagy súlyú embernek csak egy magasabb flex-index számú cipő felelhet meg, mert a túlzottan puha cipő nem tudja biztosítani a boka sérthetetlenségét.

Komforfokozatok

Fontos funkció a sícipő szárának oldalirányú dönthetősége. A jól beállított oldaldőlés segíti az élre állítást és a kanyar ívén való végig vitelét. A sarokban elhelyezett úgynevezett liftsegítségével a lábat hozzáemelhetjük a cipőhöz anélkül, hogy a csatokat túlzottan meg kelljen húzni és egyúttal kiküszöböljük a sarkunk függőleges irányú lötyögését a cipőben. A csatok makro és mikro állíthatósága precízebb lábráillesztést biztosít, még a szélsőségek számára is.

Extrák

Vannak különböző extra funkciók, hiszen a gyártók szeretnék minél komfortosabbá tenni a síelést. Persze ennek megvan az ára. Alkalmaznak már fűthető talpbetétet, anatómiailag formázott talpbetétet, lavinakeresőhöz jeladót építenek be, vannak energiaelnyelő megoldások és torzítós merevítések.

Szaküzlet

Akkor vásároljunk, ha a lábak kipihentek, nincsenek megdagadva mondjuk egész napos munka után. Szánjunk rá elegendő időt, ne sajnáljuk akár több órán keresztül is próbálni, hiszen az elkapkodott döntésnek később meglesz a böjtje. Bátran kérjünk segítséget az eladótól.

A szaküzletben különböző eszközökkel személyre tudják szabni a sícipőt: sarokemelő, harántemelő stb. Csak akkor vásároljunk az adott üzletben, ha ezt biztosítani tudják.

Nagyon fontos, hogy szakképzett eladók segítsenek a választásban és tájékozottak legyünk, hogy mire van szükségünk, hiszen a sícipők palettája olyan színes, hogy e kettő nélkül nehezen találjuk meg a megfelelőt.

Fontos az is, hogy az alkatrészeket mint például a csatokat pótolni lehessen.